sınav, sınav stresi, sınav kaygısı

Sınav Süreci

Sınav Süreci

 

Başarılı bir sınav için, konuya hakim olmak kadar, fizyolojik ve psikolojik olarak sınava hazır olmak da gerekmektedir. Kaygı düzeyi, insanları en çok etkileyen noktadır. Yeteri kadar kaygı duymayan bir insanın sınava hazırlanamayacağı gibi, fazla kaygı duyan bir insan da sınava hazırlanmasında sorunlar yaşar. Başarısız olma düşüncesi yüzünden verimli çalışamamak gibi, sınava girdiğinde “bildiği her şeyi unutmak”, panik halde vakit harcamak, cevapları kaydırmak veya ağlama, titreme nöbetlerinin tutması olasıdır. Kaygı düzeyimizi istediğimiz seviyede tutmamız, her zaman tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değildir. Aile, arkadaş vs ile bu sorunu aşmamız da genelde mümkün olmuyor. Almamız gereken telkinlerin tersini bile görmemiz mümkündür. Yani, çevremizdeki insanların kendince bulduğu çözüm veya yardım etme çabaları ters etki de yaratabilir. Yaşam koçu veya psikolog desteği burada devreye girmektedir. Nefes egzersizleri, doğru telkinler, Alpha-Stim vb ile kaygıyı kontrol altında tutmak, tahmin edildiğinden daha kolay olabilir.

Diğer bir konuysa, sınav sürecinde zamanımızı doğru yönetebilmektir. Çok çalışan değil, verimli, kaliteli, yeterli çalışan kişi, sınavlarında daha başarılı olacaktır. Her insanın öğrenme şekli, alışkanlıkları, günlük rutinleri aynı olmadığı için, çalışma süresi, şekli, yöntemi de aynı olamaz. Aynı zeka seviyesindeki bir grup öğrenciye aynı ders programı uygulandığında her biri farklı notları alacaktır. Oysa, ortak ders aldıktan sonra bireysel çalışmalarla alacağımız notları yükseltmemiz mümkündür. İnsanın hayatına en çok kendisi tanık olduğu için en doğru verileri kendisi paylaşabilir. Yaşam koçu ile sınava hazırlanan kişi, ortak bir program hazırlayarak, bu süreci en verimli şekilde geçirmeyi sağlar. Sınava hazırlanma süresince, bir çok şeyden kısıtlamak gerekebilir. Ancak kimi şeylerden tamamen vazgeçmek ayrı bir stres yaratacağından, sosyal hayatımızı da sürdürerek hazırlanmamız gerekir. Dağınık bir çalışma şeklinde bu mümkün değildir, düzgün bir programla her şeye zaman ayrılabilir.

Kaygı düzeyi ve program kadar, motivasyon da önemlidir. Başarabileceğine inanmayan kimse, yarışın içerisinde kalamaz. Motivasyon için kimi teknikler vardır. Bu tekniklerin öğrenilmesi, bilinç düzeyinde yer edinmesinin sağlanması, kişinin bir süre sonra kendi kendini motive edebilmesini sağlamaktadır. Sadece içinde bulunulan sınav süreci için değil, daha sonrası için de kullanılabilir.

Sınav, bitiş değil, yeni bir başlangıcın ilk noktasıdır! 

 

Emre Oğuzcan Özdemir

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir