koç, yaşam koçu, sorunlar, çözümler

Yaşam Koçu Nedir, Ne İş Yapar

Yaşam Koçu Nedir, Ne İş Yapar

Çeşitli alanlarda koçluk vardır, antrenman koçlarını bilirsiniz, temelde onlar gibi düşünebiliriz. En yaygınları eğitim koçları, diyet (sağlıklı beslenme) koçluğu ve tabii ki yaşam koçluğudur.

Bazen kimi sorunları tek başımıza aşamayabiliyoruz. Mesela bir türlü işlerimize derslerimize odaklanamıyoruz, dikkatimiz dağılıyor. Ya da başlayamıyoruz. (En yaygın olanı da budur, başlayamamak.) Kendini mesleki olarak geliştirmiş, işinde başarılı yaşam koçları harekete geçmeyi sağlar. Uygulanabilir programlar yapar, gerekli olan motivasyonu, hatta kaygı düzeyinizi kontrol altında tutmanızı sağlar. Dikkatimizin dağılmaması için düzenlenmiş programlar hazırlar, kimi yöntemler öğretir.

Başlayıp yarıda bırakanlarımız da var. Çok sevdiğim bir söz var bunu açıklayan; “yeteri kadar emek verilmediği için, birçok emek çöpe gitmiştir.” İşte emeklerin boşa gitmemesi için final noktasına kadar sabretmek gerekiyor. Bunu tek başına yapmak herkes için zordur. Ama kimisi bir şekilde başa çıkabilir, kimisininse destek alması gerekir. “Ben bu desteği ailemden görüyorum” diyenler olacaktır. Konu “aslansın, kaplansın yapabilirsin!” değil. Bunun tam tersini yaparak da kamçılamayı deneyenler olabilir. Bakın kamçılamak dedim, bu yapılan tam olarak kamçılamaktır. Can acıtarak, şiddet uygulayarak harekete geçirmeye çalışmak… Hayatımda bu şekilde motive olan görmedim. Hedefine ulaşan çok küçük bir azınlık da “başarı” denilene ulaştığında kin ve nefret dolu oluyor. Kin ve nefret taşıyan insanın da mutlu olması söz konusu değildir.

Az önce final noktasına kadar sabretmek dedim, onu da açıklayım… Üniversite sınavına hazırlanan iki genç düşünelim, birisi bir konuyu 1 saatte, diğeri 2 saatte öğreniyor. Ama işte, ilk kişi yarım saat çalışabiliyor, diğeri 2 saat. Daha zeki olan, sabırsız ilk örnek mi daha iyi puan alır, ikinci örnek mi? Evet doğru, ikinci örnek. Peki bir de şöyle düşünelim, yeterli motivasyonu olsaydı, uygulayabileceği bir programla çalışsaydı, ilk örnek de başaramaz mıydı?.. Tabii ki başarırdı. Hem de daha hızlı. Hepimizin tahammül sınırları var, o sınırlar içerisinde kendimizi tutarsak stres yaşamadan (veya daha az stresle) hedefimize gidebiliriz. Bunları sağlayacak kişi yaşam koçudur.

Özetle, yaşam koçu olmaya çalışan ebeveyn veya arkadaşlar bazen telafisi daha zor şeyler yapabiliyor. Konuyu uzmanlara bırakmak en doğrusu, en güzeli… Kişinin kendi kendine yetebilmesi diye sıkça kullanılan bir laf var, bu modern çağda mümkün değil. Hiç kimse kendi kendine yeterli bir canlı değil artık. Sosyal bir hayat, vermemiz gereken bir sürü sınav, yapmamız gereken işler, taşıdığımız sorumluluklar, ihtiyacımız olan ve üretemeyeceğimiz bir sürü şey varken, kendi kendine yeterli olmak mümkün değil. Destek almaktan, danışmaktan korkmamak lazım.

Yaşam koçları, harekete geçmemizi, harekette kalmamızı sağlar. Bizi yargılamaz, eleştirmez. Birçok sorunla mücadele edebilmeyi öğretir, farklı bakış açıları geliştirir. Belirli aralıklarla ayarladığı randevulara katılırsak, verdiği görevleri de yapmaya çalışırsak çok güzel sonuçlar almamızı sağlar. Sadece sınav veya bir işe hazırlanmamızda değil, sosyal hayatımızda yaşadığımız sorunlarda da kendisiyle görüşebiliriz.

 

Emre Oğuzcan Özdemir

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir